Borç Veren Mühendisliği

Toplam Süre: 27dk

Bu derste Rüzgar Enerji Santrali Projesinin finansman öncesi, finansman süreci ve işletme dönemi teknik, idari ve satın alma adımlarını öğreneceksiniz. Proje Yönetimi ve teknik denetimin inceliklerine vakıf olacaksınız.

Tümünü Göster
Sedef Budak Rüzgar ve Güneş Enerji Santralleri Yatırım Mühendisliği Uzmanı

Türkiye Yenilenebilir Enerji Sektörünün ilk kadın girişimcilerinden Sedef Budak, 

19 yıllık ticari hayatının son 12 yılını Rüzgâr ve Güneş Enerjisinde ticari ve teknik danışman olarak taçlandırmıştır.

Bilkent Turizm İşletmeciliği mezunu olan Budak, 2000-2007 yılları arasında İstanbul, Londra ve Kahire’de çalışmış, Uluslarası moda ve perakende markaları adına tedarik zinciri yöneticiliği yapmıştır.

Yine aynı dönemde Uluslarası Rotary, 2420. Bölge, Topkapı Rotaract kulübünde farklı görevlerde gönüllü olarak çalışmış ve 2005-2006 yıllarında kulüp başkanlığı yapmıştır.

Genç yaşta büyük hacimli satın almaları yöneten Budak, çevre ve temiz enerji teknolojilerine olan ilgisi sebebiyle 2007 yılında kendi işin kurmaya karara vermiş ve SECRET POWER markası ile Türkiye Yenilenebilir Enerji Sektörüne yabancı teknoloji ithalatı için çalışmalara başlamıştır.

Uzak Doğu ve Avrupalı ​​teknoloji sağlayıcılarının temsilciliklerini alan Budak, 

2007-2012 yıllarında Türkiye'de 11.000 MW 'tan fazla enerji santraline teknik ekipman ve EPC ihalelerini yönetmiştir.

100 MW HES, 190 MW RES ve GES ihalelerinin alınmasına arıcılık etmiştir.

Lisans ihalesi için 300 MW GES projesinin geliştirilmesi ve devir işlemlerinin parçası olmuştur.

Rüzgâr türbini kanadı, jeneratör ve panel üretim tesisleri için yabancı yatırımcılara danışmanlık vermiştir.

2012'den İtalyan Bağımsız Teknik Danışmanlık firması Windfor S.r.l ‘in Türkiye Temsilcisi ve Sorumlusu olan Budak Rüzgâr ve Güneş Enerji Santrallerinde;

Saha denetimleri, idari ve ticari denetimler, finansal denetleme ve yatırım uygunluk raporları hazırlamaktadır.

WINDFOR ile iş birliği içinde Türkiye’de 1750 MW Rüzgar ve 180 MW Güneş Enerji Santrali projesinin teknik danışmanlığını vermiştir. Toplam 2.3 Milyar Euro yatırım hacmi yatırım danışmanlığı yapmıştır.

Halen Garanti, Akbank ve Aklease ’in yenilenebilir enerji yatırımları için teknik danışmanlığına devam etmektedir.

25 Ekim 2017'de 6 yıl geri ödeme süresi için finanse edilen 44,5 milyon USD proje ile 

49 MW GES projesine bağımsız teknik danışmanlık hizmeti vermesi nedeniyle WINDFOR adına AKBANK T.A.Ş tarafından teşekkür plaketi verilmiştir. Proje, Türkiye'nin ilk büyük lisanssız yatırımıdır.

2018 Senesinde Enerji Sektöründe Kadın İstihdamının arttırılması, Kadınların güçlendirilmesi ve Birbirlerine erişimlerini sağlamak için “Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektöründe Türk Kadınları” Grubunu kurmuştur, grubun Kurucu Başkanlığı görevine devam etmektedir.

İTÜ ve YTÜ başta olmak üzere devlet ve özel üniversitelerin Elektrik-Elektronik ve Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümlerinde konuk olarak “Yenilenebilir Enerji Teknolojileri” , “Proje Geliştirme” , “ Proje Yönetimi” konularında ders vermektedir.

Diğer Eğitimleri
Yer Değiştir